
1. Miért van szükség az esküvői forgatókönyvre?
Egy ilyen nagy volumenű eseményhez elengedhetetlen egy jól kidolgozott forgatókönyv. Ennek fő célja, hogy a Nagy Nap során ne maradjon ki semmilyen lényeges pillanat. Másodsorban fontos, hogy minden szolgáltató időben fel tudjon készülni a különböző programokra. Ez azt jelenti, hogy a fotósnak megfelelő objektíveket kell magával vinnie, amelyek az adott pillanatokhoz szükségesek, és egyeztetnie kell a helyszín világítását is, hogy tudja, melyik világításra lesz szüksége. Ugyanez vonatkozik a videósra is. A zenészek, zenekarok vagy esküvői DJ pedig fel tud készülni a programhoz szükséges zenei anyaggal, még akkor is, ha csak háttérzenére van szükség.
2. Engedjétek, hogy a tapasztalt esküvői szolgáltatók segítsenek Nektek!
Az esküvői szolgáltatók kiválasztása nem éppen egyszerű feladat, de erről majd máskor részletesebben. Amikor azonban már sikerült megtalálni a megfelelő szakembereket, fontos, hogy bízzatok bennük a jó esküvői forgatókönyv kidolgozásában. Egy jól megtervezett esküvői forgatókönyv akkor is világos és átlátható, ha csak egy pillantást vetünk rá: az esküvő folyamata gördülékeny lesz, nem lesznek felesleges, hosszú szünetek, ugyanakkor elegendő idő jut mindenre. Ehhez a következő szolgáltatókra van szükség, akik együttműködnek veletek:
- fotós
- videós
- ceremóniamester vagy vőfély
- a helyszín stábja (különös figyelmet kell fordítani a konyhára)
Érdemes a ceremóniamesterre bízni a forgatókönyv többségét, hiszen ők rendelkeznek a legnagyobb tapasztalattal ezen a területen. Kérdezni fog tőletek, vagy ha nem, érdemes elmondani neki, hogyan képzelitek el az esküvő napját és annak menetét.
3. Esküvői forgatókönyv pontok

Készülődés
- Lesz-e fotózás vagy videózás?
- Mennyire van szükség időre:
- a fodrásznak,
- a sminkesnek,
- az öltözésre,
- esetleg külön ruhafotózásra?
Lánykikérés
Vendégvárás
- Hol fog zajlani,
- mikor kezdődik,
- milyen ételekkel és italokkal várjátok a vendégeket,
- milyen zene lesz hozzá?
Polgári szertartás
- Hol lesz,
- mikor kezdődik,
- milyen zeneszámokat terveztek,
- lesz-e fogadalom?
Egyházi szertartás
- Lesz-e,
- szükséges-e zene vagy mikrofon?
Gratulációk
- Melyik szertartás után gratulálhatnak nektek,
- alkoholtartalmú vagy alkoholmentes pezsgővel fogtok koccintani?
Kis- és nagycsoportos fotózás
- Melyik helyszín lenne a legmegfelelőbb,
- mikor lenne a legjobb időpont,
- mennyire szeretnétek, hogy a kiscsoportokat külön-külön fotózzák?
Kreatív fotózás
- Mennyire van szüksége a fotósnak,
- helyben, vagy külső helyszínen történik,
- aznap, vagy egy korábbi napon?
Ajándékozás
- A szertartás(ok) után,
- a vacsora előtt,
- a vacsora fogásai között,
- vagy a vacsora után legyen?
Vacsora
- Frissen készített vagy melegített étel,
- tálszervíz vagy svédasztal,
- vannak-e ételérzékenyek köztetek?
Nyitótánc
- Csak lassúzni szeretnétek, vagy koreográfiát is terveztek?
- A vacsora előtt, vagy után szeretnétek táncolni?
Játékok
- Milyen játékokat szeretnétek,
- melyek legyenek „tartalékban”,
- ezekhez milyen eszközök és/vagy zenék szükségesek?
Esküvői torta
- Figyelembe kell venni az ételérzékenységet,
- hány szeletes torta legyen,
- esetleg inkább sok-sok minitorta?
Menyasszonytánc/Menyecsketánc
- Szeretnétek-e egyáltalán?
- A menyasszonyi ruhában, vagy már átöltözve táncolnátok?
- Pénzbedobós vagy kaparós sorsjegyes változatot képzelnétek el?
Éjféli menü
- A vacsorát újra ki kell hozni,
- legyen hagyományos éjféli menü?
Ha ezek megvannak, és kialakítottátok az esküvői forgatókönyv alapját, érdemes egyeztetni a helyszínnel és a fotóssal is. A helyszínnel a vacsora tervezett kezdete miatt, míg a fotóssal a fotózások időtartama kapcsán. A fotós meg fogja mondani, hogy melyik napszak a legideálisabb a fényképezéshez.

4. Néhány programpont részletesebben
SZERTARTÁSOK
A szertartások az esküvőtök egyik legfontosabb pillanatai. Ez igaz akkor is, ha a polgári szertartás nem az esküvő napján, hanem korábban, szűk családi körben zajlik. Ennek több oka lehet.
A helyi önkormányzat szabályai és az anyakönyvvezetői gyakorlatok változóak. Minden településnek megvannak a saját szokásai: van, ahol extra díjat kell fizetni a szombati esküvőkért, és az is költséges lehet, ha az anyakönyvvezetőnek külső helyszínen kell lebonyolítania a szertartást. Ezért érdemes előre tájékozódni és mindezeket helyben egyeztetni.
Ha a polgári szertartás már megtörtént, akkor érdemes megfontolni, hogy a helyszínen egy tapasztalt szertartásvezető segítségével egy személyre szabott és meghitt ceremóniát tartsatok.
Miután tisztáztátok a helyi önkormányzattal a részleteket, érdemes a szertartáshoz szükséges zenékre és eszközökre is gondolni. A zenei összeállításban természetesen segítek, és erről külön bejegyzést is készítek, érdemes tehát később visszanézni. Az eszközök alatt azokat a technikai elemeket értem, amelyek szükségesek a rendezvény lebonyolításához: áram, hangtechnika, mikrofonok, stb.
A fogadalmak kérdése is fontos. Mint korábban említettem, minden anyakönyvvezető különböző, így a szertartás szövege is eltérhet. Vannak, akik automatikusan belefoglalják a fogadalmakat, míg másoknak a párnak kell azt megfogalmaznia. Ha fogadalmat tesztek, fontos, hogy a násznép is jól hallja, tehát plusz mikrofonokra lesz szükség. Ez könnyen megoldható, több megoldásom is van, amelyekkel tudok nektek segíteni – csak tudnom kell, hogy igénybe veszitek őket. Különösen, ha van videósotok, aki rögzíti a polgári szertartást; a megfelelő hangosítás az ő munkáját is megkönnyíti.
Ezek a részletek természetesen érvényesek az egyházi szertartásra is, ha:
- azt tervezitek,
- aznapra esik,
- és a helyszínen kerül sor rá.
5. Vacsora

A Selfie Moments tapasztalata szerint az esküvőkről a vendégek általában a vacsora ízére és a buli hangulatára emlékeznek leginkább. Éppen ezért a vacsora kulcsfontosságú része a Nagy Napnak. Akár a hagyományos esküvői menü (például újházi tyúkhúsleves, pörkölt nokedlivel, sültes tál) mellett döntötök, akár egyedi étkezési ajánlatot állítotok össze, a választás kizárólag Rajtatok és az esküvői helyszín konyháján múlik.
Fontos beszélni a vacsora felszolgálásának módjáról is. A svédasztalos megoldás általában a legzökkenőmentesebb, hiszen a vendégek maguk szedhetik ki az ételeket, amennyit csak szeretnének. Az ételek egyszerre kerülnek az asztalra, így nem kell a felszolgálásra várni. Azonban ennek hátránya, hogy mindenki feláll, és saját magának kell intéznie a vacsorát.
Ha a felszolgálás mellett döntötök, akkor is felmerül egy fontos kérdés: frissen készítve vagy rámelegítve szeretnétek a vacsorát? Bár a frissen elkészített ételek mindig ízletesebbek, a rámelegített vacsora sem elhanyagolható opció. Fontos, hogy tájékoztatást kapjunk a helyszíntől a várható időtartamról, mivel a friss ételek hosszabb előkészületet igényelnek. Ha ezt figyelembe vesszük, a vacsora alatt lehetőség nyílik a násznép szórakoztatására is. Ellenkező esetben, ha a szolgáltatók nem tudnak róla, könnyen ellaposodhat a hangulat, amit szeretnénk elkerülni.
6. Nyitótánc
A nyitótánc az esküvő egyik legizgalmasabb és legemlékezetesebb pillanata, amely nemcsak a fiatal pár számára, hanem a násznépnek is különleges élményt nyújt. E hagyomány célja, hogy a menyasszony és a vőlegény megmutassák, hogyan ünneplik a szerelmüket, és ezzel megnyissák a táncparkettet a vendégek előtt.
Tradicionálisan a nyitótánc előtt nem táncolnak mások, hogy a figyelem kizárólag Rátok irányuljon. Azonban a modern esküvőkön egyre gyakoribb, hogy a vendégek már a nyitótánc előtt is táncolnak, különösen, ha a vacsora hosszúra nyúlik. Ha azonban ragaszkodtok a hagyományokhoz, érdemes megfontolni, hogy a nyitótáncot egy szép, ünnepélyes pillanatként éljétek meg.
A nyitótánc kiválasztása is izgalmas feladat: lehet szó klasszikus keringőről, lassú táncról, vagy akár egy vidám koreográfiáról, amely meglepheti a vendégeket. A lényeg, hogy mindketten élvezzétek a pillanatot, hiszen ez a tánc az esküvői ünnepség szívét jelenti.
Ne feledjétek, hogy a nyitótánc után könnyen beindulhat a buli, és a vendégek is kedvet kapnak a tánchoz. Szánjatok időt a felkészülésre, és ha szeretnétek, akár közös próbát is tarthattok, hogy magabiztosan lépjetek a parkettre. Az este folyamán ez a pillanat örök emlék marad, amelyre mindig szívesen emlékeztek vissza!

7. Esküvői Torta és Menyasszonytánc
Az esküvői torta megjelenése mindig különleges pillanat, amely az ünnepség egyik fénypontja. A torta behozatala nemcsak egy ízletes meglepetést jelent a vendégeknek, hanem egy lehetőséget is, hogy egy rövid szünetet tartsatok a buli közepette. Ez az időpont lehetőséget ad arra, hogy a fiatal pár és a násznép egyaránt felfrissüljön és újra feltöltődjön az este további részére.
Napjainkban egyre gyakoribb, hogy az esküvői tortát és a menyasszonytáncot egy időben ünneplik. Ez a megoldás praktikus, hiszen mindkét programpont megakaszthatja a mulatozást, de ha összevonjátok őket, az esküvő menete továbbra is gördülékeny marad. Általában így zajlik: a tortát behozzák, Ti felvágjátok, és megosztjátok az első szeletet egymással, majd a szüleiteknek is adtok egy-egy falatot, mint köszönetnyilvánítást.
Ezután a tortaszeletelést a felszolgálók veszik át, és a menyasszonytánc következik. Aki táncolt a menyasszonnyal, az kap egy szelet tortát, így mindenki jól szórakozhat, miközben élvezi a finom édességet. Amikor a menyasszony elvonul átöltözni, a hangulat még mindig emelkedett marad, és a buli tovább folytatódhat, amíg vissza nem tértek. Így nemcsak ízletes desszerttel, hanem különleges élményekkel is gazdagodtok, amelyek örökre emlékezetessé teszik a nagy napot!
8. A többit bízzuk a szolgáltatókra
Az esküvői programok megtervezése során érdemes figyelembe venni, hogy milyen sokféle szolgáltató áll rendelkezésre, akik segíthetnek a Nagy Nap megszervezésében. Az esküvői szolgáltatók tapasztalata és szakértelme nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a nap valóban emlékezetes legyen.
Fontos, hogy bízzatok a szakemberekben, hiszen ők már számtalan esküvőt láttak és éltek át, így tudják, mi működik a legjobban. A jó esküvői szolgáltató nemcsak megtervezi a programokat, hanem azokat gördülékenyen lebonyolítja, figyelve arra is, hogy a vendégek jól érezzék magukat.
Az esküvő nem csupán a ceremóniákról szól; a szoros családi kötelékek erősítése, a barátokkal való beszélgetés is fontos része az ünneplésnek. Ezért a programok közé időt kell biztosítani a kötetlen beszélgetésekre is. Ugyanakkor fontos, hogy a programok ne essenek túl hosszúra, mert ez unalmassá válhat a vendégek számára.
A megfelelő esküvői szolgáltatók, mint például ceremóniamesterek és a különböző szakemberek, segítenek abban, hogy az esküvői forgatókönyvet úgy állítsátok össze, hogy az a lehető legjobban tükrözze az elképzeléseiteket, miközben folyamatosan fenntartja a jó hangulatot. Ha ezt sikerül megvalósítani, a Nagy Napotok igazán felejthetetlen élménnyé válik.
9.Az Esküvő Menete
Az esküvő menete persze csak egy alapvető keretet ad, hiszen minden párnak megvan a saját elképzelése az eseményről. A következő lista egy tipikus esküvői forgatókönyvet tartalmaz, de ez természetesen rugalmasan alakítható. A lényeg, hogy az esküvő folyamata zökkenőmentes legyen, és mindenki jól érezze magát.
Egy tipikus esküvői forgatókönyv:
- Készülődés – Az izgalom és az előkészületek időszaka, amikor a pár és a koszorúslányok/férfiak készülnek.
- Mini kreatív fotózás – Az első pillanatok megörökítése, akár a készülődés közben.
- Vendégvárás – A vendégek érkezése, amelynek során a hangulat fokozódik.
- „First look” – Az ifjú pár első találkozása a nagy napon.
- Polgári szertartás – A hivatalos esküvői ceremónia, ahol az ígéretek elhangzanak.
- Egyházi szertartás – Ha terveztek, akkor az egyházi esküvői szertartás következik.
- Gratulációk – A vendégek részéről érkező jókívánságok.
- Csokordobás – Hagyományos pillanat, amely során a menyasszony a csokrot dobja a lányoknak.
- Csoportkép – Az emlékezetes pillanatok megörökítése a családdal és barátokkal.
- Kiscsoportos fotózás – A legközelebbi barátok és családtagok külön megörökítése.
- Kreatív fotózás – Az ifjú pár egyedi és kreatív pillanatai a fotós segítségével.
- Pohárköszöntők – A vendégek köszöntései és jókívánságai az ifjú párnak.
- Vacsora – A nagy étkezés, amely során a vendégek élvezhetik a finom ételeket.
- Harisnyakötő dobás – Egy újabb hagyomány, amely izgalmat hoz a buliba.
- Nyitótánc – Az első közös tánc, amely elindítja a bulit.
- Buli – A mulatozás és a tánc kezdete.
- Esküvői torta – A torta behozatala és a közös szeletelés.
- Menyasszonytánc – A menyasszonytánc, ahol a vendégek táncolhatnak a menyasszonnyal.
- Átöltözés – Az ifjú pár átöltözik, hogy újabb meglepetéseket hozzanak.
- Éjféli menü – Az éjszaka folyamán érkező friss falatok.
- Buli hajnalig – A mulatozás folytatódik, amíg a násznép bírja.
Ez a forgatókönyv rugalmasan változtatható. Visszatérve a szolgáltatókhoz: érdemes velük konzultálni, hiszen a tapasztalatukkal segíthetnek megtervezni a Nagy Nap eseményeit, hogy mindenki örömteli emlékekkel távozhasson.

10. Meg is van az Esküvői Forgatókönyv
Ha mindezzel megvagytok, akkor már össze is állt az esküvői forgatókönyv! A végleges verzió általában az utolsó hétre készül el, ami teljesen normális. Mint láthatjátok, az esküvői forgatókönyv sok összetevőből áll, és számos tényező befolyásolhatja.
Ha esetleg korábban elkészül a végleges forgatókönyv, érdemes azt az utolsó héten még egyszer kiküldeni az összes szolgáltatónak. Így mindenki fel tud készülni a Nagy Napra, és biztosan tudni fogják, mire számíthatnak. Ez segít abban, hogy mindenki jól felkészüljön, és elkerülhetjük a kellemetlen meglepetéseket.
Az esküvői forgatókönyv a szertartások és a buli zökkenőmentes lebonyolításához elengedhetetlen, ezért fontos, hogy minden részletet gondosan átgondoljunk és egyeztessünk a szolgáltatókkal. Ezzel biztosíthatjuk, hogy a Nagy Nap igazán különleges és emlékezetes legyen!